Studia medyczne na Słowacji – szansa dla wielu młodych Polaków na zostanie lekarzem lub stomatologiem

Słowacja to malowniczy kraj za południową granicą Polski. Mimo swoich niewielkich rozmiarów ma bardzo dużo do zaoferowania. Przepiękne krajobrazy, wspaniała kultura oraz pozytywnie nastawieni do życia mieszkańcy to tylko niektóre z wielu atrybutów naszego sąsiada. Słowacja to również świetna perspektywa dla młodych osób, marzących o zostaniu w przyszłości lekarzem lub stomatologiem. Studiowanie za granicą może otworzyć drzwi do kariery zawodowej. Posiadanie dyplomu ukończenia prestiżowej słowackiej uczelni to wyjątkowy atut na rynku pracy. Mało tego! W dzisiejszych czasach języki to podstawa, a kończąc studia na Uniwersytecie im. Pavla Jozefa Šafárika w Koszycach będziesz znać nie tylko język angielski, ale również słowacki.

Stefan Żeromski powiedział kiedyś: „Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony”. My postaramy się jednak ugasić to pragnienie (chociaż na chwilę) i przybliżyć temat studiowania w Koszycach odpowiadając na najczęściej zadawane nam pytania. Przyjemnej lektury!

1. Pozwólcie, że najpierw odpowiemy na podstawowe pytanie: gdzie znajdują się Koszyce?

Koszyce to miasto położone we wschodniej Słowacji. Znajduje się tu lotnisko, które obsługuje bezpośrednie połączenia do Pragi, Wiednia, Londynu, Bratysławy, Kijowa, Doncaster, Bristolu i Mediolanu. Co więcej, można też skorzystać z lotnisk, znajdujących się w Bratysławie – stolicy Słowacji, Budapeszcie czy Krakowie. Innymi słowy: możesz bez problemu dostać się do Koszyc samolotem, pociągiem, samochodem lub autobusem.

2. Historia Koszyc oraz znajdujących się tu uczelni

Historia Koszyc sięga wielu stuleci wstecz – pierwsza wzmianka pochodzi z roku 1230. Koszyce otrzymały prawa miejskie w 1241 roku. Już od XVII wieku odgrywały istotną rolę historyczną. Dziś jest to drugie pod względem wielkości miasto na Słowacji z liczbą ludności wynoszącą ponad 240 tys. mieszkańców. Dzięki wielu pięknym budowlom oraz odnowionej głównej ulicy Koszyce określane są jednym z najbardziej urokliwych słowackich miast.

Znajdują się tutaj 3 uczelnie: Uniwersytet im. Pavla Jozefa Šafárika, Uniwersytet Techniczny oraz Uniwersytet Medycyny Weterynaryjnej i Farmacji. To oznacza, że każdego wieczoru, w kawiarniach i pubach możesz spotkać mnóstwo studentów. Wszyscy posługują się językiem angielskim i są otwarci na nowe znajomości.

3. Miesięczne koszty utrzymania w Koszycach

Jak wyglądają ceny w Koszycach? Twój miesięczny koszt utrzymania może wynosi

około 400 euro i kwota ta w zupełności pokryje wszystkie wydatki. Przykładowo, piwo kosztuje 1,50 euro, bilet miesięczny na transport publiczny wynosi 10 euro, a zakwaterowanie w akademiku to około 90 euro.

W porównaniu do kosztów utrzymania w Niemczech, które wynoszą 800 euro, możesz zaoszczędzić około 400 euro miesięcznie, czyli 4000 euro podczas 10-miesięcznego pobytu na Słowacji (jeden rok akademicki).

4. Wydział Medycyny na Uniwersytecie im. Pavla Jozefa Šafárika

Przejdźmy zatem do uczelni, która oferuje studia na kierunku medycznym – Uniwersytet im. Pavla Jozefa Šafárika.

Uniwersytet powstał 28 listopada 1959 roku i obecnie studiuje na nim ponad 7800 studentów. Jest to druga najstarsza uczelnia na Słowacji i następca Uniwersytetu w Koszycach, założonego w 1657.Rectorate of Pavel Jozef Safarik University

5. Wydział Medycyny – najstarszy wydział Uniwersytetu w Koszycach

Ciekawostką jest to, że Wydział jest starszy niż sam Uniwersytet, ponieważ został założony w 1948 roku, jedenaście lat przed powstaniem uczelni. Od 1992 oferuje on również naukę w języku angielskim dla studentów zza granicy, na kierunkach: Medycyna Ogólna oraz Stomatologia.

Wydział przyjął Europejski System Transferu i Akumulacji Punktów (ECTS), który wprowadza standardy oceniania osiągnięć i umiejętności studentów szkół wyższych na terenie całej Unii Europejskiej i wielu innych krajów. To oznacza, że możliwe jest przepisanie ocen z przedmiotów zaliczonych na innej uczelni. Możesz więc bez problemu kontynuować naukę tutaj lub na innym uniwersytecie w Europie.

6. Koszycki Wydział Medycyny w liczbach

Tu znajdują się bardzo ważne informacje na temat Wydziału.

Od momentu założenia w 1948 roku, Wydział może pochwalić się ponad 12 tys. absolwentów.

Istnieje proste uzasadnienie: tytuł zawodowy uznawany jest w wielu krajach, co umożliwia Ci pracę na terenie Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i większości państw na całym świecie.

Faculty of Medicine in Kosice (Koszyce)

Zdobyty tytuł spełnia kryteria akredytacyjne jakości nauczania. Podczas ostatniego procesu, który został przeprowadzony przez Uniwersytet im. Pavla Jozefa Šafárika, Wydział Medycyny otrzymał 3,95 punktów na 4,00 możliwe. Tak wysoka ocena związana jest również z faktem, że uczelnia ściśle współpracuje ze szpitalem uniwersyteckim, który znajduje się zaraz przy Wydziale. Studenci odbywają tu praktyki i mają kontakt z pacjentami już od początku nauki. Oczywiście, nie każdy z nich posługuje się językiem angielskim, dlatego też jednym z przedmiotów akademickich jest język słowacki. Nie jest on łatwy, ale znajomość chociaż podstaw ułatwia kontakt z pacjentem.

Wspaniała wiadomość jest taka, że w ostatnich latach laboratoria i stanowiska badawcze na Wydziale zostały unowocześnione i odnowione dzięki europejskim funduszom strukturalnym.

7. Kierunki studiów w Koszycach: Medycyna Ogólna i Stomatologia

Zapewne jesteś bardzo ciekaw, jak przedstawia się program dla studentów zagranicznych.

Możliwe jest studiowanie na 2 kierunkach: Medycyna Ogólna oraz Stomatologia.

Medycyna Ogólna to jednolite studia lekarskie, na których językiem wykładowym jest język angielski. Nauka trwa 6 lat (12 semestrów), a absolwenci otrzymują tytuł: Lekarza Medycyny Ogólnej.

Studenci zdobywają wiedzę teoretyczną z zakresu przedmiotów praktycznych, przedklinicznych i klinicznych, a na zajęciach praktycznych, uczą się podstawowych metod profilaktycznych, diagnostycznych i terapeutycznych.

W przeciwieństwie do Niemiec i innych krajów uczelnia nie stosuje zasady „numerus clausus” (czyli ograniczonej liczby studentów) – wszyscy, którzy pozytywnie zaliczą egzamin wstępny, zostają przyjęci!

Co więcej, nie musisz długo czekać na wyniki: informację otrzymasz w ciągu 7-10 dni roboczych.

Egzamin wstępny zostanie dokładniej omówiony w dalszej części.

Students of General Medicine in Kosice

Każdego roku, na kierunek Medycyna Ogólna przyjmowanych jest około 200 studentów. Czesne wynosi 10,500 euro za 2 semestry (jeden rok akademicki) i jest płatne w 2 ratach.

Stomatologia jest drugim kierunkiem jednolitych studiów, oferowanym zagranicznym studentom. Nauka trwa 6 lat (12 semestrów), a absolwenci otrzymują tytuł Lekarza Stomatologa. Nacisk nakładany jest na umiejętności praktyczne, aby studenci mogli samodzielnie przeprowadzać podstawowe zabiegi dentystyczne po zakończeniu nauki. W przeciwieństwie do Medycyny Ogólnej, przyjmowanych jest jedynie 20 studentów. Roczne czesne wynosi 11,000 euro i płatne jest w 2 ratach.

8. Studenci zagraniczni na Wydziale Medycyny w Koszycach.

W 2015 roku na Wydziale Medycyny uczyło się prawie 900 studentów zza granicy – liczba ta z każdym rokiem wzrasta. Pochodzą oni z różnych krajów na całym świecie: Niemiec, Grecji, Arabii Saudyjskiej, Polski, Hiszpanii, Portugalii czy Włoch, więc na pewno nie będziesz jedyną osobą zza granicy. Studenci łączeni są w grupy maksymalnie 15-osobowe, w których uczęszczają na seminaria i zajęcia praktyczne. Nauczyciele pomogą i odpowiedzą na każde pytanie.

9. Egzamin wstępny na Wydziale Medycyny w Koszycach

Jeśli zdecydujesz się na studia na Wydziale Medycyny, najpierw musisz zdać egzamin wstępny, który zwykle przeprowadzany jest w lipcu i sierpniu w Koszycach. Składa się ze 100 pytań z biologii i 100 pytań z chemii. Jest to test wielokrotnego wyboru i za każde pytanie można otrzymać maksymalnie 4 punkty, a łącznie do zdobycia jest ich 800. Za złą odpowiedź nie są odejmowane punkty.

Wszystkie pytania znajdują się w bazie i można je zakupić od uczelni. Nasza agencja udostępnia je jednak bezpłatnie.

O przyjęciu decyduje liczba punktów, aby więc zagwarantować sobie przyjęcie na studia, na teście wielokrotnego wyboru musisz zdobyć przynajmniej 600 punktów z 800 możliwych. Chcąc się dobrze przygotować, powinieneś najpierw powtórzyć podstawy chemii i biologii, a następnie podejść do pytań z bazy. Za każde pytanie można otrzymać 0-4 punktów.

Ważne: od roku 2018 w bazie znajduje się 600 pytań z biologii i 600 pytań z chemii. Wylosowanych zostanie po 100 pytań z obu przedmiotów. Minimalna liczba punktów wymagana do zdania egzaminu to 600 punktów z 800 możliwych.

10. Dokumenty wymagane do egzaminu wstępnego

Jakich dokumentów będziesz potrzebować, jeśli zdecydujesz studiować na Wydziale Medycyny?

W pierwszej kolejności wejdź na stronę Wydziału i znajdź e-aplikację. Formularz musi być wypełniony na komputerze, a następnie podpisany. Niektóre pola mogą sprawiać problemy, dlatego skontaktuj się z uczelnią lub naszą agencją, aby uzyskać pomoc.

Musisz również dostarczyć orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do podjęcia nauki na uczelni. Dokument nie może być starszy niż 3 miesiące.

Potrzebny będzie też skan paszportu lub dowodu tożsamości.

Ponadto wymagane jest potwierdzenie wpłaty w wysokości 40 euro na konto uczelni. Dane do przelewu można znaleźć na stronie wydziału.

Ostatnim krokiem jest dostarczenie świadectwa ukończenia szkoły średniej – świadectwo musi zostać zatwierdzone przez słowackiego notariusza lub inny organ państwowy. Ta procedura zajmuje bardzo dużo czasu. Jeśli nie jesteś pewny jak to zrobić, zachęcamy do skorzystania z usług naszej agencji.

11. Stypendia dla studentów zagranicznych

Kolejne pytanie, które kandydaci bardzo często zadają to: czy przysługują nam takie same stypendia co słowackim studentom?

Odpowiedź brzmi: tak. Uczelnia oferuje różne stypendia swoim studentom: za dobre wyniki w nauce (musisz być wśród 10% najlepszych studentów), za znakomitą reprezentację podczas konferencji oraz zawodów sportowych, oraz stypendia socjalne.

Photo from practicals at Faculty of Medicine in Kosice

Dokładne kwoty zmieniają się co roku, zalecamy więc kontaktować się z Działem Kształcenia Studentów Zagranicznych.

12. Co należy zrobić po zaliczeniu egzaminu wstępnego?

Wyobraź sobie taką sytuację: właśnie zdałeś egzamin wstępny i jesteś o krok od rozpoczęcia studiów na wymarzonym kierunku. Co powinieneś zrobić po przyjeździe do Koszyc?
Po pierwsze, rekrutacja na Wydział jest najważniejsza. Podczas niej wybierasz przedmioty, które będziesz realizować w pierwszym roku nauki (minimum 40 punktów ECTS).

Po drugie, nie zapomnij opłacić czesnego do końca sierpnia – inaczej naliczona zostanie kara za każdy dzień zwłoki.

Po trzecie, Wydział Medycyny organizuje dni informacyjne dla nowych studentów. Możesz się wiele dowiedzieć na temat organizacji studiów, samego wydziału oraz Twoich obowiązków w nadchodzącym semestrze.

Po czwarte, nie zapomnij zorganizować sobie zakwaterowania. Możesz skorzystać z akademika dla studentów medycyny. Ceny zaczynają się już od 83 euro miesięcznie.

Po piąte, każdy zagraniczny student na Słowacji musi posiadać komercyjne ubezpieczenie zdrowotne.

Na koniec: zarejestruj się w departamencie policji ds. cudzoziemców – każdy, kto przebywa na Słowacji dłużej niż 3 miesiące, musi być zarejestrowany. Problemem jest jednak to, że pracownicy policji często nie znają języka angielskiego. Zapraszamy zatem do skorzystania z pomocy MedHead!

13. Czy warto korzystać z usług agencji?

Ostatnie pytanie, na które odpowiemy to: czy warto korzystać z usług agencji?

Przygotowania do egzaminu wstępnego są bardzo czasochłonne i stresujące, a formalności związane z dokumentami mogą przysporzyć dodatkowych problemów.

Studiowanie za granicą może całkowicie odmienić Twoje życie, nie warto zatem marnować tak wyjątkowej okazji! Korzystaj z usług agencji – na przykład naszej 🙂

14. Jak nasza agencja może Ci pomóc?

Co mamy Ci do zaoferowania i ile to będzie kosztowało?

Nasza oferta obejmuje:

  1. Przygotowanie do egzaminu wstępnego: otrzymasz od nas wszystkie pytania potrzebne na egzamin wstępny.
  2. Wsparcie osobiste: pomożemy Ci, kiedy przyjedziesz do Koszyc na egzamin wstępny.
  3. Pomoc w szukaniu mieszkania: pomożemy Ci znaleźć zakwaterowanie w Koszycach, w razie, gdybyś nie chciał skorzystać z akademika.
  4. Organizację ubezpieczenia: każda osoba zza granicy ma obowiązek posiadania ubezpieczenia, mieszkając na Słowacji. Pomożemy Ci się w tym.
  5. Zorganizujemy dla Ciebie kartę SIM w Koszycach.
  6. Wsparcie i pomoc prawną: jest wiele formalności urzędowych do załatwienia, zwłaszcza z uznaniem Twojego świadectwa ukończenia szkoły średniej. Możesz na nas liczyć.
  7. Członkostwo w klubie: będąc członkiem klubu, nie tylko otrzymujesz bezpłatny wstęp na atrakcje, które organizujemy, ale jesteś również upoważniony do korzystania ze zniżek u naszych partnerów.
  8. Konto bankowe: jest to absolutna podstawa. Będziesz go potrzebować do opłacania czynszu, wypłat z bankomatu lub płacenia zbliżeniowo za piwo. Pójdziemy z Tobą do banku.
  9. Przewodnik po mieście: w pierwszych dniach po przyjeździe do Koszyc możesz czuć się nieco zagubiony. Otrzymasz od nas przewodnik po mieście, w którym znajdziesz wiele przydatnych informacji, liczb i wszystko, co będzie Ci potrzebne!
  10. Pomoc podczas rejestracji w departamencie policji ds. cudzoziemców: każdy obywatel Unii Europejskiej przebywający na Słowacji musi być zarejestrowany. Niestety, pracownicy policji zwykle nie znają ani języka angielskiego, ani niemieckiego. Pomożemy Ci – krok po kroku.

Ile to będzie kosztować?

Pomagamy całkowicie bezpłatne. Zachęcamy więc do kontaktu pod adresem info@medycynakoszyce.pl

Jedyne koszty, jakie musisz ponieść to opłata egzaminacyjna i wymagane przez uczelnię opłaty prawne.

Tagy: biologia, chemia, egzamin wstępny, kierunki medyczne, Kosice, Koszyce, koszyce studia, kurs medycyna, lekarski, matura, maturzyści, Medycyna, medycyna koszyce, medycyna na słowacji, medycyna płatna, medycyna słowacja, medycyna w Koszycach, medycyna za granicą, pośrednictwo, pośrednictwo medycyna, pośrednik, przedstawiciel, rekrutacja 2018, Rekrutacja 2018/19, rekrutacja lekarski, Rekrutacja medycyna, rekrutacja stomatologia, stomatologia, Studia medyczne, studia medyczne za granicą, studia na kierunku lekarskim, studia na słowacji, studia słowacja, studiowanie za granicą, uczelnia medyczna, Uczelnia medyczna w koszycach, uczelnie medyczne, uniwersytet medyczny, UPJS, za granicą